Skąd się biorą bóle głowy u dziecka?
Opublikowany przez:
Joanna P.
Redakcja
2017-05-10 15:46:02
Autor zdjęcia/źródło:
Bóle głowy u dziecka, Pixabay.com
Nawet kilkulatkom zdarza się skarżyć na ból głowy. Bóle głowy u dziecka występują najczęściej z prozaicznych powodów i nie są groźne. Nie można ich jednak ignorować, a jeśli się powtarzają lub się nasilają należy je skonsultować z pediatrą.
Podobnie jak w przypadku innych chorób, przyczyn bólu głowy u dziecka może być wiele, od najbardziej błahych do tych bardzo poważnych. Aby stwierdzić jakiego rodzaju ból męczy Twoją pociechę, trzeba bacznie obserwować dziecko.
Bóle głowy u dziecka - PRZYCZYNY
- Ból symulacyjny, bo dziecko nie chce iść do przedszkola czy do szkoły. Inny, częsty rodzaj bólu symulacyjnego to ból brzucha. Zwlaszcza rodzice przedszkolaków dobrze znają różnego rodzaje "bóle", bo ich pociechy nie chcą gdzieś iść lub czegoś zrobić.
- Bóle głowy od uderzenia. Może to być drobne uderzenie. Zazwyczaj samo dziecko potwierdza, że się uderzyło, a rodzic powinien dokładnie obejrzeć główkę maluch i namierzyć siniaka. Przyczyna jednak często bywa groźniejsza. Dziecko mogło się wywrócić podczas biegania, spaść z huśtawki czy drabinki i uderzyć się w głowę. W takiej sytuacji należy obserwować dziecko lub od razu zawieźć je do lekarza. Jeśli towarzyszą bólowi (nawet nie od razu, lecz po jakimś czasie) wymioty lub utrata przytomności, powodem może być wstrząśnienie mózgu i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
- Bóle głowy związane z infekcją. Łatwo możemy wczuć się w taką sytuację, bo głowa często boli choćby przy katarze. U dzieci jest tak samo, więc jeśli ból głowy towarzyszy objawom przeziębienia, jest prawie pewne, że nie oznacza on niczego groźnego.
- Bóle głowy jako przyczyna zapalenia zatok. Ten rodzaj bólu najłatwiej chyba zidentyfikować. Towarzyszy mu katar, głowa boli w części czołowej, bliżej nasady nosa a ból nasila się przy pochylaniu.
- Bóle głowy ze zmęczenia. Zdarza się, że dziecko nie wysypia się, niewiele bywa na powietrzu (szczególnie zimą) i jeszcze dodatkowo godzinami ogląda bajki lub gra na komputerze. Organizm wtedy reaguje na zmęczenie i przeciążenie bólem głowy.
- Bóle głowy spowodowane wadą wzroku. Jeśli dziecku powraca ból głowy popołudniami i wieczorami, jego przyczyną może być wada wzroku. Gdy zauważysz takie objawy u dziecka nie zaszkodzi od razu wybrać się do okulisty.
- Bóle głowy wywołane stresem. Podobnie jak w poprzednim wypadku, ból głowy powracający po południu i wieczorem (po zajęciach) może być tym razem wynikiem stresu. Taki ból także wymaga obserwacji, aby dostrzec jego powtarzalność.
- Zapalenie opon mózgowych. Wszelkie niepokojące objawy, jak wymioty i gorączka mogą stanowić objawy zapalenia opon mózgowych. Wtedy najszybszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta w szpitalu.
- Inne poważne choroby. Dziecko boli głowa, ma także inne objawy, a żadnej z wyżej wymienionych przyczyn rodzice nie są w stanie dopasować. Konieczna jest wizyta u lekarza i seria badań. Silne bóle głowy mogą zwiastować bardzo poważne choroby, nawet nowotwory.
Niezależnie od rodzaju bólu głowy dziecko trzeba obserwować. Podczas wizyty u lekarza, ten zawsze będzie pytał o okoliczności pojawiania się bólu, częstotliwość, nasilanie, porę dnia (dzień/noc) kiedy pociechę boli głowa. Odpowiedzi na te pytania ułatwią lekarzowi postawienie diagnozy, lub chociaż nakierują go i pozwolą zlecić właściwe badania.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
193.34.*.*
2017.07.25 20:14
te przyczyny moga byc tez u doroslych nie tylko u dzieci... moze tez wystepowac migrena albo aura migrenowa co tez jest powazna choroba... warto o niej cos wiedziec bo wielu lekarzy to bagatelizuje...
-
Stokrotka
2017.05.17 15:38
Dużo poważnych sytuacji, nie ma co bagatelizować objawów
-
Sonia
2017.05.14 11:19
Najlepiej, gdy bol sie pojawia kilkakrotnie, isc z dzieckiem do lekarza..